Wizyta we Lwowie

dav

Wizyta we Lwowie na Ukrainie w dniach 17 -19.01.2020 r.

W dniach 17 – 19 stycznia 2020 r. odbyła się wizyta delegacji osób współorganizujących akcję charytatywną przekazywania paczek żywnościowych  dla Polaków  mieszkających na Ukrainie i Litwie. Wyjazd organizowała Gmina Brwinów  z Burmistrzem Arkadiuszem Kosińskim. W delegacji uczestniczyli: ppłk Waldemar Kruszyński – Prezes Zarządu Obwodu Warszawa Zrzeszenia WiN, twórca i główny organizator akcji wraz ze swoją córką, Małgorzatą, ppłk Jarosław Jalowski – reprezentujący  Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych w Warszawie, Sławomir Maszewski, członek organizacji WiN i nauczyciel historii w LO im. S. Żeromskiego w Żyrardowie, Katarzyna Baczyńska, wicedyrektor ZSO w Brwinowie. Wizyta miała na celu podsumowanie akcji charytatywnej „Paczka Lwów i Wilno dla Polaków na Ukrainie i Litwie 2019”. Uczestnicy wyjazdu złożyli kwiaty i zapalili znicze przy grobie Hetmana Stanisława Żółkiewskiego pochowanego w kościele w Żółkwi, na Cmentarzu Orląt we Lwowie, na grobach Polaków poległych w czasie walk o Lwów  na przełomie roku 1918 i 1919, w tym dzieci z gimnazjów lwowskich, na grobach ludzi zasłużonych dla kultury i nauki polskiej pochowanych na Cmentarzu Łyczakowskim, oraz przy miejscu stracenia i pomniku zamordowanych 4 lipca 1941 r. przez hitlerowskich Niemców, polskich profesorów lwowskich oraz członków ich rodzin.

Delegacja uczestniczyła w obchodach 25 – lecia organizacji polskich, działających we Lwowie, które odbyły się w sobotę 18 stycznia 2020 r. w Domu Pielgrzyma w Brzuchowicach koło Lwowa. Poznaliśmy wspaniałych Polaków, działających na rzecz środowisk polskich.  Stowarzyszenie Ruchu Apostolskiego Rodzina Rodzin Lwowa oraz Polskie Towarzystwo Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie. Uroczystości rozpoczęła msza święta w kaplicy, następnie miały miejsce występy jasełkowe dzieci, organizacje zaprezentowały swoją działalność i otrzymały podziękowania od pani Elizy Dzwonkiewicz Konsula Generalnego RP we Lwowie. Podziękowania również, otrzymał, za przeprowadzenie, już po raz 12 akcji Paczka Lwów, ppłk Waldemar Kruszyński. Na zakończenie, zgromadzeni goście podzielili się opłatkiem.

Dziękujemy bardzo księdzu Władysławowi Biszko Dyrektorowi Domu Pielgrzyma w Brzuchowicach za serdeczne przyjęcie delegacji i ogromną pracę na rzecz Polaków mieszkających we Lwowie i okolicach.

Katarzyna Baczyńska

Wizyta we Lwowie na Ukrainie w dniach 17 -19.01.2020 r.