Nasz udział w Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych

DSCN23121 marca, po raz piąty w Polsce, obchodzono Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji uczniowie naszego Zespołu Szkół: gimnazjum i liceum – uczniowie klasy mundurowej – wraz z panią dyrektor Katarzyną Baczyńską, nauczycielami: Elżbietą Więch, Elżbietą Baczewską oraz Bernardem Malinowskim udali się do Warszawy, aby uczcić pamięć żołnierzy partyzantki antykomunistycznej, którzy z bronią w ręku opierali się powojennej sowietyzacji Polski.
Na początku uczestniczyliśmy w uroczystościach przy więzieniu na ul. Rakowieckiej na Mokotowie. Następnie oddaliśmy hołd Żołnierzom Wyklętym podczas uroczystej zmiany warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza, gdzie obecny był również Prezydent RP – Bronisław Komorowski. Na koniec „warszawskiej pielgrzymki” złożyliśmy kwiaty przy Pomniku Żołnierzy Wyklętych na warszawskim Bemowie.
Całość wycieczki zakończyliśmy na cmentarzu w Brwinowie, gdzie zapaliliśmy znicze na grobie żołnierza zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, pułkownika Franciszka Niepokólczyckiego, żołnierza Armii Krajowej.
Współorganizatorem warszawskich uroczystości był mjr Waldemar Kruszyński, który jest prezesem Zrzeszenia „Wolności i Niezawisłość” Obwód Warszawa; mieszkaniec Brwinowa, który towarzyszył nam podczas zapalenia znicza na grobie Franciszka Niepokólczyckiego.
Martyna Ryś, klasa I a LO