Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Z okazji obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych 1 marca 2016, uczniowie Liceum uczestniczyli w licznych uroczystościach upamiętniających powojenną konspirację niepodległościową wobec narzuconej Polsce po II wojnie światowej władzy komunistycznej. Najważniejszą organizacją podziemną było Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość” wywodzące się z Armii Krajowej.
W 2011 roku Sejm RP uhonorował Żołnierzy Wyklętych ustanawiając 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych, data jest związana z dniem 1 marca 1951 r. kiedy wykonano wyroki śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” z jego dowódcą ppłk. Łukaszem Cieplińskim.
Liceum od wielu lat współpracuje z mjr Waldemarem Kruszyńskim Prezesem Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” WiN Obwód Warszawa. Dzięki tej współpracy uczniowie biorą udział w obchodach świąt państwowych, spotkaniach historyczno –edukacyjnych, rajdach historycznych.
W dniu 25 lutego 2016 uczniowie Liceum wzięli udział w spotkaniu w Centralnej Bibliotece Wojskowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w ramach cyklu „Białe plamy w historii Polski” na temat „Żołnierze Niezłomni poza Krajem”, uczniowie wysłuchali prelekcji na temat Żołnierzy Niezłomnych na Obczyźnie, „Pogoni” struktury Polskich Sił Zbrojnych poza Krajem wygłoszonych przez dr Kazimierza Krajewskiego z IPN, obejrzeli film dokumentalny w reżyserii dr Jana Tarczyńskiego dyrektora CBW pt. „Dla Niepodległej…” oraz wysłuchali opowieści mjr Waldemara Kruszyńskiego o Czesławie Pławskim jednym z wielu Żołnierzy Wyklętych.
W dniu 28 lutego 2016 uczniowie uczestniczyli we mszy św. w Kościele MBKA na Bemowie, byli przy Pomniku Żołnierzy Wyklętych gdzie delegacje złożyły kwiaty i zapalono znicze. Następnie byli przy tablicy pamiątkowej na murze aresztu śledczego przy ul. Rakowieckiej w Warszawie.
W dniu 1 marca 2016 uczeń kl. II b Piotr Kocot był z delegacją z Gimnazjum im. Żołnierzy Zrzeszenia WiN z Brwinowa i z mjr Waldemarem Kruszyńskim na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach przy Panteonie Muzeum Wyklętych – Niezłomnych. Delegacja złożyła kwiaty i znicze na grobach gen. Hedy-Szarego w Podkowie Leśnej i płk. F. Niepokólczyckiego w Brwinowie.
To były dni pięknej lekcji historii.

Katarzyna Baczyńska