Rajd po Ziemi Świętokrzyskiej

W dniach 15-18 września 2016 roku uczniowie Liceum: Martyna Ryś, Emilia Trójkowska (III a), Weronika Bartkiewicz, Martyna Druszcz (II a), Jakub Barciński (I a) wraz z Panią Dyrektor Katarzyną Baczyńską i nauczycielem historii, prof. Krzysztofem Rytlem wzięli udział w V Międzyszkolnym Rajdzie po Ziemi Świętokrzyskiej szlakami walk oddziałów ,,Szarego” i ,,Mariańskiego” ze zgrupowania ,,Ponurego”. W Rajdzie uczestniczyli reprezentanci ośmiu szkół.

Dla uczczenia pamięci poległych składaliśmy kwiaty i zapalaliśmy znicze przy pomnikach w miejscowościach leżących na trasie dojazdu oraz podczas trwania Rajdu: Baraku, Pogorzałem, Skarżysku -Kamiennej, Wąchocku, Nagorzycach. Ważnym punktem Rajdu było zwiedzanie muzeów historycznych w Skarżysku – Kamiennej, Wąchocku, Kielcach, Mnichowie. Wzruszającym momentem było spotkanie z weteranami AK i WiN – ppłk Henrykiem Czechem i ppłk Januszem Sermanowiczem, którzy snuli wspomnienia z czasów działalności w zgrupowaniu „Szarego”.
Zasadniczą częścią Rajdu była rywalizacja uczestników podczas przemarszu z miejscowości Rataje przez ,,obóz Langiewicza” na „ Wykus” – dawną bazę partyzantów „Ponurego”. Patrole wychodziły co 5 min, a na trasie musiały zameldować się na wszystkich punktach kontrolnych. Były 3 punkty, na których sprawdzana była nasza wiedza na temat walk oddziałów ,,Szarego” i ,,Mariańskiego” ze zgrupowania ,,Ponurego”. Kiedy już wszyscy spotkali się na miejscu, odbyły się zawody międzyszkolne, które obejmowały zagadnienia dotyczące Armii Krajowej, żołnierzy II konspiracji Okręgu Radomsko-Kieleckiego oraz musztrę i pojęcia związane z wojskiem. Wynik rywalizacji był dla nas pomyślny – w kategorii liceów zajęliśmy drugie miejsce (pierwszą lokatę zajęło Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie – gratulujemy).
Nie zabrakło również możliwości aktywnego wypoczynku połączonego ze zwiedzaniem ciekawych miejsc Ziemi Świętokrzyskiej . 17 września pojechaliśmy do Nowej Słupi, skąd poszliśmy na Górę Świętego Krzyża. Obejrzeliśmy domniemane zwłoki J. Wiśniowieckiego w krypcie klasztoru na Świętym Krzyżu.
Program czterodniowego Rajdu był bardzo intensywny, wymagał od nas zarówno wiedzy historycznej, jak i dobrej kondycji fizycznej.
Koniecznie należy dodać, że współorganizatorem Rajdu był major Waldemar Kruszyński, prezes Zrzeszenia „Wolności i Niezawisłość” Obwód Warszawa, który od lat współpracuje z naszym Liceum i wspiera szkołę w patriotycznym wychowaniu młodzieży. Dziękujemy, była to niewątpliwie ciekawa lekcja historii.
Weronika Bartkiewicz, klasa II a

dyplom-z-rajdu