ZŁOTO W NASZYCH RĘKACH

W dniu 02.02.2018 r. uczniowie klasy I A wraz z opiekunami p. K. Baczyńską i p. A. Kurządkowską byli na wycieczce w Centrum Pieniądza NBP w Warszawie. Młodzież uczestniczyła w zajęciach na ekspozycji, podczas których poznała dzieje pieniądza oraz mogła zrozumieć podstawowe zagadnienia ekonomiczne.
Zwiedzanie rozpoczęło się od skarbca, w którym uczniowie mieli okazję zobaczyć z bliska potężne drzwi zabezpieczające wszelkie kosztowności. Zawartość skarbca chronią lasery znajdujące się tuż nad głowami zwiedzających. Tutaj znajduje się sztaba złota o wadze 12kg – każdy miał okazję ją dotknąć, a nawet podnieść.
Kolejnym przystankiem było laboratorium autentyczności pieniędzy. Tam licealiści poznali typy istniejących zabezpieczeń polskich banknotów takich jak znaki wodne, paski opalizujące czy druk recto-verso. Okazało się, że nasze banknoty są jednymi z najlepiej zabezpieczonych na świecie.
Następnie wszyscy udali się na Ulicę Bankową. Spacerując, przenieśli się do epoki, w której rodziła się polska bankowość i rozkwitały instytucje finansowe. Ta część ekspozycji cieszyła oko swym urokiem XIX i XX wieku.
Uczniowie zapoznali się również z najstarszymi formami płatności (muszle, kręgi kamienne czy bursztyn). Na koniec wycieczki podzieleni na grupy uczestnicy mieli za zadanie przyporządkować pojęcia związane z historią bankowości do odpowiedniej epoki, korzystając z uzyskanych informacji oraz materiałów z ekspozycji.

Patrycja Urbańska, kl. I a
Fot.Szymon Matysiak i Magdalena Wójcik (kl. I a)