„KINO Z DUSZĄ” – VI FESTIWAL FILMÓW DOKUMENTALNYCH

20 Listopada 2018r. uczniowie klas I i II uczestniczyli w pokazach filmów w ramach VI Festiwalu Filmów Dokumentalnych. Inicjatorem i koordynatorem udziału młodzieży w Festiwalu była p. dyr. Katarzyna Baczyńska. Opiekunami uczniów były: A. Koncewicz-Żaczek, A. Kurządkowska i E. Baczewska.

„Kino z duszą” to festiwal najlepszych polskich filmów dokumentalnych, które mówią o najważniejszych wartościach w życiu człowieka. Nasze filmy dotyczą spraw społecznych, obyczajowych, historycznych, religijnych, duchowych. (https://kinozdusza.pl/)

Szóstą edycję festiwalu “Kino z duszą” zainaugurował pokaz premierowy filmu “Bojownicy wolnego słowa” w reżyserii Arkadiusza Gołębiewskiego i Grażyny Raszkowskiej. Po filmie z widzami spotkali się twórcy dokumentu oraz prezes Stowarzyszenia Wolnego Słowa Wojciech Borowik.

O historii powstawania filmu “Złączyć się z Narodem” opowiedział jego reżyser Jerzy Szkarmruk. Dokument ukazuje los tysięcy Polaków, którzy na skutek tzw. operacji polskiej (1936-1938) zostali przez sowieckie NKWD zesłani na Syberię i do Kazachstanu.

Przed południem zaprezentowaliśmy dwa dokumenty przypominające zapomnianą twórczość Stefana Norblina: „Ramayana z Pałacu w Jodhpurze. Odzyskany wątek twórczości Stefana Norblina”oraz „Wieczny ogień”. (https://kinozdusza.pl/po-pierwszym-dniu-kina-z-dusza/)

Zdj. ze strony:  https://www.facebook.com/kinozdusza/

Elżbieta Baczewska