“My z Iwaszkiewicza” Jubileuszowy Dzień Patrona Liceum

W 125 rocznicę urodzin Jarosława Iwaszkiewicza odbył się w naszym Liceum Dzień Patrona. Tradycją naszej szkoły jest takie organizowanie Dnia poświęconego Patronowi, aby był to czas rzeczywiście inny, świąteczny. Jak zawsze staramy się, aby ten dzień był zarówno uczczeniem poety i pisarza, jak i świętem szkoły. Dlatego w uroczystości wzięli udział absolwenci Liceum i dlatego mottem spotkania było stałe już hasło „My z Iwaszkiewicza”.
Wśród gości znaleźli się absolwenci różnych roczników, a tym samym ludzie zarówno o dużym dorobku zawodowym, jak i ci, którzy dopiero zaczynają tworzyć zawodową biografię. Gościliśmy:
Stanisława Wincenciaka – prorektora Politechniki Warszawskiej
Ewę Cieślak – kustosza Muzeum im. A. i J. Iwaszkiewiczów w Stawisku
Krystynę Nowicką – prezesa Towarzystwa Przyjaciół Brwinowa
Barbarę Koralewską – radną Gminy Brwinów
Michała Bańkę – youtubera, znawcę i miłośnika gier
Ewelinę Mastalerz – psychologa
Pawła Remeza – akustyka, miłośnika i twórcy teatru
Katarzynę Mielcarek (Kalinowską) – radiowca, menadżera w zagranicznej firmie
Katarzynę Barzan – testera gier komputerowych, pracownika międzynarodowej firmy
Agnieszkę Zawiasę – grafika komputerowego, studentkę Akademii Sztuk Pięknych
Zuzannę Barzan – studentkę Szkoły Filmowej
Miło nam było gościć absolwentów, którzy są z nami na co dzień jako nauczyciele ZSO: Annę Zalewską i Piotra Makijenkę.
Walorem spotkania było czynne uczestniczenie gości w obchodach Dnia Patrona. Zaproszeni czytali wiersze lub fragmenty prozy Jarosława Iwaszkiewicza, a także mówili o Liceum, traktując czas nauki w tym miejscu jako trampolinę do dorosłego życia. Wypowiedzi były osobiste i ciekawe, a teksty Iwaszkiewicza zabrzmiały bardzo prywatnie.
Uczniowie przygotowali ciekawostki dotyczące życia Patrona, opracowali Jednodniówkę zawierającą informacje biograficzne o pisarzu oraz przybliżającą teraźniejszość szkolną (Zuzanna Zygmunt, Magdalena Wójcik, Lucia Guida, Wiktoria Misiak). Usłyszeliśmy piosenkę z tekstem wiersza poety, którą zaśpiewała Anna Pytlakowska, a także utwór Karola Szymanowskiego (kuzyna pisarza) w wykonaniu M. Hintza.
Uroczystość zakończyła sesja zdjęciowa przy portrecie Iwaszkiewicza oraz słodki poczęstunek, jako że Dzień Patrona wypadł w Tłusty Czwartek. Dzięki sponsorom pączki otrzymali wszyscy uczestnicy uroczystości, tj przybyli goście, licealiści i nauczyciele oraz zaproszeni uczniowie klas ósmych z ZSO.