W dniu 19 marca 2014 uczniowie Liceum i Gimnazjum z naszego Zespołu Szkół Ogólnokształcących wraz z 3 nauczycielami uczestniczyli w spotkaniu z panem Jackiem Żakowskim wybitnym polskim dziennikarzem, które miało miejsce w Ośrodku Kultury w Brwinowie.
Spotkanie odbyło się w ramach realizowanego projektu edukacji obywatelskiej „Salon Kultury Politycznej 2014” działającego we współpracy z Kołem Naukowym „Ars Politica” INP UW i Ośrodka Kultury w Brwinowie.
Tematem rozmowy z dziennikarzem było pytanie: „Co Polska zyskała stając się członkiem Unii Europejskiej”. Organizatorem salonu jest pani Anna Sobczak Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Okej. Moderatorem rozmowy był pan Konstanty Chodkowski reprezentujący Koło Naukowe Instytutu Nauk Politycznych UW.
W dyskusji uczestniczył również pan Arkadiusz Kosiński Burmistrz Gminy Brwinów i mieszkańcy Brwinowa.
Pan Jacek Żakowski powiedział młodzieży, że jego zdaniem wejście Polski do UE było takim krokiem milowym dla naszej historii jak przyjęcie chrześcijaństwa w X wieku w obrządku łacińskim. Każda integracja musi potrwać, ale nie ma dla Polski innej drogi. Państwa osamotnione w dzisiejszym świecie są narażone na wchłonięcie przez potężniejszych sąsiadów. Dobrze to rozumieją państwa bałtyckie Litwa, Łotwa i Estonia, które coraz mocniej wiążą się z Unią Europejską przyjmując walutę euro. Unia Europejska to coś więcej niż ONZ czy OECD dla mieszkańców Europy, ponieważ narody europejskie są bliżej siebie, mają podobne doświadczenia historyczne. Być może za 100 lat będzie jeden naród europejski, jeden język, ale z zachowanymi odrębnościami kulturowymi i regionalnymi takimi jakie mają Bretończycy, Ślązacy, Kaszubi czy Bawarczycy. Unia dzisiaj to nasze miejsce w świecie, musimy zabiegać o to jak ma funkcjonować, aby nam i innym było w niej dobrze. Cały czas trwa walka z materią o kształt Unii, walka z dużą biurokracją. Jednak korzyści jest o wiele więcej, możemy swobodnie podróżować, kształcić się, pracować, rozwijać Polskę za pomocą unijnych funduszy.
Rozmowa dotyczyła również dzisiejszej Ukrainy, w której Polska prowadzi wiele programów zacieśniających więzi obywatelskie i demokratyczne, ale problem Ukrainy jest bardzo duży i sama Polska go nie rozwiąże.
Na koniec spotkania była żywa dyskusja o przyjęciu euro w Polsce, według pana Żakowskiego to dla nas jest jedyna droga zacieśnienia związków z UE.
Spotkanie zakończyło się podpisaniem autografów i dużymi brawami. Młodzieży się podobało, głównie niesamowity film pokazujący jak zmieniały się granice państw w Europie w ostatnich 2 tys. lat.
Katarzyna Baczyńska