Z okazji Święta Edukacji Narodowej w naszym Liceum odbył się uroczysty apel. Samorząd Uczniowski złożył Dyrekcji, nauczycielom oraz pracownikom Liceum i całego Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Brwinowie podziękowania za ogromny trud i zaangażowanie w pracę na rzecz całej społeczności szkolnej.
Edukacja jest spotkaniem z drugim człowiekiem. To spotkanie Mistrza, Nauczyciela, Przyjaciela – przekazującego wiedzę, wskazującego drogę, jaką należy obrać – z uczniem, który tę wiedzę przyswaja, przyczyniając się do własnego rozwoju. W naszym Liceum, z okazji Święta Edukacji Narodowej, gościliśmy wspaniałych ludzi, którzy obok naszych nauczycieli, są naszymi Mistrzami, współtworzą naszą Szkołę i przyczyniają się do edukowania i wychowywania kolejnych pokoleń.
Znaleźli się wśród nich Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata: pan płk prof. Witold Lisowski, pani Wanda Kołomijska i pan Tadeusz Stankiewicz. Gośćmi uroczystości byli także: pani Krystyna Nowicka – prezes Towarzystwa Przyjaciół Brwinowa, pan Andrzej Żmigrodzki – absolwent naszego Liceum, miłośnik i znawca historii Brwinowa i jego mieszkańców, a także byli nauczyciele: pani Adela Galicz i pan Piotr Dobrosielski – były dyrektor Liceum. Miło nam było również gościć przedstawicieli Urzędu Miasta i Gminy Brwinów oraz Prezydium Rady Rodziców Liceum.
Podczas uroczystości zasłużeni nauczyciele i pracownicy Szkoły uhonorowani zostali medalami. Medal „Za Zasługi dla Obronności Kraju” otrzymała pani Agniszka Kurządkowska. Medalem Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania uhonorowe zostały panie: Maria Bazydło, Beata Dziemińska-Skowron, Beata Kowalczyk, Jolanta Marzec, Małgorzata Obsowska, Maria Paczkowska i Małgorzata Zarzycka. Odznakę „Za Zasługi dla Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych” otrzymała pani Elżbieta Baczewska. Krzyżem Czynu Zbrojnego Kresów Południowo-Wschodnich uhonorowane zostały panie: Bogumiła Gaweł i Halina Tereszyńska.
Następnie uczniowie klasy I złożyli przysięgę ślubowania przed panią Dyrektor Zofią Kowalczyk.
Kolejną częścią apelu była prezentacja książki „Gdy otworzyliśmy drzwi. Spotkania młodzieży ze Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata”, której okładka nieprzypadkowo znalazła się na zaproszeniach na uroczystość w Liceum. Do powstania tej publikacji przyczynił się pan pułkownik Witold Lisowski – inicjator Ogólnopolskiego Konkursu „Spotkania młodzieży ze Sprawiedliwymi”, którego efektem były eseje i reportaże. Uczennice Liceum, pod kierunkiem pani prof. Elżbiety Baczewskiej, w oparciu o wspomnienia pani Wandy Kołomijskiej, napisały „Reportaż o rodzinie Turczyńskich z Brwinowa, Sprawiedliwych wśród Narodów Świata”, który otwiera zamieszczone w publikacji prace. Na kartach książki znalazł się też esej, przygotowany przez uczennicę Gimnazjum pod opieką pani Beaty Wiśniewskiej, upamiętniający Sprawiedliwych z Milanówka – pana Tadeusza Stankiewicza i jego rodzinę. Pan płk Witold Lisowski opowiedział o kulisach konkursu i powstania książki, zaś Anna Jaworska z grupy uczniów, którzy przygotowywali reportaż o rodzinie Turczyńskich w Brwinowie opowiedziała o tym, jak powstawał reportaż.
Święto Edukacji Narodowej sprzyjało podziękowaniu Mistrzom i Nauczycielom, których spotkaliśmy na naszej drodze życia. Dlatego w programie znalazło się wspomnienie o Wojciechu Wyganowskim herbu Łodzia, którego 25. rocznica śmierci przypada w tym roku. Wojciech Wyganowski od początku istnienia Liceum przez 10 lat z pasją i bez cenzury uczył historii w niełatwych latach 50. Był również pisarzem, autorem siedmiu książek. Przyjaźnił się z wieloma literatami, bywał gościem w Stawisku u Iwaszkiewiczów. W pamięci swoich uczniów zapisał się jako nauczyciel wielkiego formatu, kształtujący wrażliwość i rozumienie świata. Wspomnienie o Wojciechu Wyganowskim zaprezentował pan Andrzej Żmigrodzki. Fragment książki pisarza pt. „Dzielnica spóźniających się zegarów” przeczytała uczennica klasy IIa, Martyna Ryś. Kolejne fragmenty pochodzące z książki pt. „Klechta o jawie, snach i miłowaniu księdza Jana” przeczytały Karolina Kornatko z klasy Ia oraz Aleksandra Smyka z klasy IIIb.
Na koniec – niespodzianka dla uczniów oraz zaproszonych gości: prezentacja pani prof. Elżbiety Baczewskiej „Poznaj nauczyciela swego po lekturze jego”. Drużyny z poszczególnych klas miały za zadanie rozpoznać nauczyciela – ale nie po sylwetce, chodzie lub kolorze oczu, lecz po ulubionej książce. Największą intuicją i znajomością swoich mistrzów wykazała się klasa IIa, która wygrała konkurs (gratulujemy!), i w nagrodę dostała od pani profesor kosz pełen słodkości.
Wszystkim Państwu, pracownikom i przyjaciołom naszej Szkoły, a także wszystkim uczniom, z okazji Święta Edukacji Narodowej życzymy dalszej owocnej współpracy dla dobra nas wszystkich, lokalnej społeczności i całej naszej Ojczyzny.
Samorząd Uczniowski
Liceum Ogólnokształcącego
im. J. Iwaszkiewicza w Brwinowie