DSCN2513W sobotę 25 kwietnia 2015 odbył się już III Międzyszkolny Rajd Szlakami Zrywów Narodowych o Wolną i Niezawisłą Polskę i Miejsc Pamięci pod patronatem Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych i Organizacji WiN Warszawa. Tym razem młodzież z 9 szkół (gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych) zapoznała się z historią i zabytkami Twierdzy Modlin. Z naszego liceum pojechało 5 uczniów i 2 nauczycieli. Są to Zuzanna Russyan, Barbara Pajka, Justyna Wojciechowska, Krzysztof Mączkowski i Hubert Misiurewicz. Nauczyciele: Krzysztof Rytel, Katarzyna Baczyńska.
Zwiedzanie odbyło się pod kierunkiem przewodnika, czynnego żołnierza WP. Młodzież zapoznała się z historią II wojny światowej w Muzeum Kampanii Wrześniowej i Twierdzy Modlin, złożyła hołd poległym pod Pomnikiem Obrońców Modlina z września 1939 roku, uczniowie złożyli wieniec i zapalili znicze od każdej szkoły.
Następnie zaczęło się zagłębianie we wcześniejszą historię Twierdzy, byliśmy pod Bramą Ostrołęcką, Pomnikiem I portu wojennego Polskiej Marynarki Wojennej z 1918 r., przejechaliśmy do Fortu I w Zakroczymiu, przechodziliśmy carskimi chodnikami kontrminerskimi oświetlając drogę latarkami, oddaliśmy hołd pod Pomnikiem Rodziny Zakroczymskiej, Polaków pomordowanych przez Niemców (12 tys. mieszkańców Zakroczymia) w czasie II wojny światowej. W czasie przejazdu autokarem widzieliśmy cmentarz forteczny, carskie bloki oficerskie, Kasyno dla oficerów rosyjskich z przełomu XIX i XX wieku, działobitnię gen. Dehna, Redutę Napoleona z 1811 r.
Kolejnym punktem zwiedzania było wejście na teren koszar obronnych, najdłuższych w Europie 2250 m, widzieliśmy tam Bramę „Kadetów”, Bramę Napoleona, Neogotycką Wieżę Ciśnień z 1847 r zaopatrującą koszary w wodę, przy której kąpano konie a później jeźdźców. Po wyjściu z ogromnego placu koszar, weszliśmy na Wieżę Tatarską, skąd rozciąga się wspaniały widok na ujście rzeki Narwi do Wisły, most na Narwi z 1910 roku, Spichlerz zbożowy z 1844 roku, Prochownię carską z 1899 stanowisko dowodzenia we wrześniu 1939 gen. Thomme, Bramę Księcia Józefa Poniatowskiego, Wieżę wschodnią Białą, Elewator w dawnej działobitni, młyn, magazyny mąki i piekarnię oraz osiedle białe, bloki oficerskie z okresu II Rzeczpospolitej.
Na zakończenie Rajdu młodzież musiała wykazać się wiedzą z okresu Kampanii wrześniowej, wiadomościami o Modlinie i stopniami wojskowymi. Dla wszystkich uczestników rajdu było ognisko z kiełbaskami i śpiewanie pieśni patriotycznych. Nad przebiegiem Rajdu czuwał mjr Waldemar Kruszyński prezes WiN Warszawa.
Katarzyna Baczyńska.