W dniach 26-29 września 2013 r. pięciu uczniów naszego Liceum razem z p. dyrektor Katarzyną Baczyńską wzięło udział w  Międzyszkolnym Rajdzie Partyzanckim Szlakiem  Jana Piwnika „Ponurego” i Antoniego Hedy „Szarego” w Skarżysku Kamiennej.

W rajdzie uczestniczyło 11 patroli z 9 szkół. W sumie było 80 osób. Organizację rajdu zawdzięczamy panu majorowi Waldemarowi Kruszyńskiemu prezesowi Zarządu Obwodu Warszawa Zrzeszenia „WiN – Wolność i Niezawisłość”. Natomiast współorganizatorami rajdu byli Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Federacja Stowarzyszeń Weteranów Walk o Niepodległość RP.

Współfinansował udział w rajdzie 3 patroli z Brwinowa,  Burmistrz Gminy Brwinów pan Arkadiusz Kosiński.

Organizacją merytoryczną rajdu, wyznaczeniem tras i zadań zajął się Instytut Pamięci Narodowej oddział w Krakowie i Kielcach, Panowie z IPN-u oznaczyli trasy przejścia i zadania na każdy dzień rajdu.

Patrol  LO im. J. Iwaszkiewicz z Brwinowa  zajął I miejsce, na II miejscu uplasowało się LO im. E. Konopczyńskiego z Warszawy a na III miejscu było LO im. S. Żeromskiego z Żyrardowa.

W rajdzie należało wykazać się sprawnością fizyczną, maszerując po drogach i lasach kielecczyzny 18 i 20  km w ciągu  2 dni, spostrzegawczością, dokładnym czytaniem informacji z zadań i orientacją w terenie ( czytanie map) oraz wiedzą historyczną z okresu II wojny światowej i Polskiego Państwa Podziemnego.

Liceum w Brwinowie reprezentowali uczniowie: Krzysztof Mączkowski i Maciej Wiśniewski z klasy Ia oraz Klaudia Stasiak, Kinga Bujalska i Paulina Stawicka z klasy IIb.

Wykazali się wieloma umiejętnościami, Maciek czytał mapy, Krzysztof  wiedza  historyczna, Kinga świetny sekretarz a Paulina i Klaudia spostrzegawczość, spisywały inskrypcje z pomników i grobów partyzanckich.

Grupa była zaangażowana, zgrana i szybko zaprzyjaźniła się z patrolem z Gimnazjum im. Armii Krajowej z naszego ZSO.

Bardzo wzruszające było spotkanie z czterema kombatantami, byłymi partyzantami i żołnierzami AK. Posłuchaliśmy osobistych żołnierskich  i partyzanckich losów każdego z nich. Ogromne wrażenie  zrobiło na młodzieży  i opiekunach Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskiej w Michniowie i  opowieść o ofiarach pacyfikacji wsi Michniów w dniach 12-13 lipca 1943 r dokonanej przez Niemców jako zemsta za działania partyzantów z okolicznych lasów.

Odwiedziliśmy również dawne więzienie WNBP w Kielcach, Klasztor oo. Cystersów w Wąchocku, gdzie jest pochowany mjr. Jan  Piwnik ”Ponury” oraz znajduję się mur  z wmurowanymi tablicami  upamiętniających Armie Krajową, dowódców, żołnierzy i czyny zbrojne AK .

W piątek 27.09.2013 r. uczestniczyliśmy wieczorem w uroczystej myszy świętej w  Sanktuarium Matki Boskiej Ostrobramskiej w Skarżysku Kamiennej upamiętniającej Dzień Państwa Podziemnego.

Wszędzie gdzie byliśmy na grobach i pomnikach składaliśmy kwiaty i zapalaliśmy znicze.

Nigdy nie zapomnimy zbiorowej mogiły 760 ofiar zabitych przez Niemców 29.06.1940  w Brzasku, Kapliczki na Wykusie, mogił partyzantów: Ponurego, Zjawy, Nurta, Szylinga, Jacka, Robota, Stefana, Rysia, Mruka i wielu innych poległych za Ojczyznę.

Katarzyna Baczyńska