W dniu 01.02.2014 r uczestniczyliśmy w uroczystościach obchodów 70 rocznicy udanej akcji zbrojnej polskiej podziemnej- żołnierzy AK zgrupowania „Parasol” na gen. gub Dystrukcji warszawskiego Franca Kutscherę która dowodził Bronisław Pietraszewicz ps. ”Lot”. Jako co roku w możny poranek uczestnicy uroczystości spotkali się przy głazie –pomniku upamiętniającym to wydarzenie w Alejach Ujazdowskich przy ul. Pięknej w Warszawie.
W uroczystości tej uczestniczyła uczestniczą zamachu p. mjr. w st. spocz. Maria Stypułkowska-Chojnacka ps. ”Kama’
Władze państwowe reprezentowali: minister w Kancelarii Prezydenta p. Henryk Strzałkowski kierownik Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, p. dr. Jan Stanisław Ciechanowski. Prezydenta RP reprezentowali senator p. Marcin Święcicki, buli obecni także przedstawiciel ministra obrony narodowej, związku Kawalerów Orderu Wojennego Viltuti Military, Światowego Związku Żołnierzy AK, władze miasta , przedstawiciele wielu organizacji wojskowych i społecznych działających na terenie Warszawy w tym , Towarzystwa Przyjaciół Warszawy.
Po ceremonii zmiany posterunku honorowego przy kamieniu i przemówieniach okolicznościach przy kamieniu złożono wieńce i kwiaty. Następnie delegacja państwowa wraz z „Kamą” udała się na teren Ambasady Republiki Węgier, gdzie złożono kwiaty przy tablicy upamiętniającej masową egzekucje Warszawiaków dokonaną w odwecie za śmierć Franca Kutscherę.
Kolejnym etapem uroczystości było złożenie kwiatów pod tablicą na murach Szpitala Praskiego pw. Przemienienia Pańskiego, gdzie udzielano pomocy medycznej rannym uczestnikom akcji- Bronisławowi Pietraszewiczowi ps. „Lot” i Marianowi Senger ps „cichy” ( obaj aby nie wpaść w ręce Niemców skoczyli do Wisły). Na moście Śląsko -Dąbrowskim wrzucone zostały wiązanki kwiatów w miejscu śmierci uczestników zamach, Kazimierza Sota ps. „Sokół” i Zbigniewa Gęsickiego ps” Juno”. W tej części uroczystości udział wziął marszałek sejmu p. Ewa Nowicka
Następnie udaliśmy się na Żoliborz, aby tam pod tablicą „Anody”- Jana Rodowicza uczestnika zamachu złożyć wieńce i kwiaty wraz z władzami tej dzielnicy.
Po czym udaliśmy się do Piastowa na ul. Dworcową , gdzie znajdują się na murze domu w którym mieszkał „Juno” Zygmunt Gęsicki- tablica jemu poświęcona. Tu organizacja uroczystości przejęły władze Piastowa- były przemówienia i modlitwa której przewodniczył ks. prał. Hanryk Kietliński za duszę „Juno” jego kolegów i towarzyszom broni z „Parasola”. Następnie złożono wieńce i zapaliliśmy znicze. Końcowym akordem obchodów była uroczysta akademia z pięknym programem artystycznym w Gimnazjum Nr 1 im. Zbigniewa Gęsickiego ps. ”Juno” w Piastowie