DSC0220022 października 2014 roku 21 uczniów z klas pierwszych, drugich i trzecich pod opieką Pań Marii Sobieraj i Elżbiety Dudzińskiej wyjechało na trzydniową wycieczkę integracyjną na Roztocze.
Pierwszego dnia zwiedzaliśmy Lublin. Obejrzeliśmy Zamek Lubelski, kamienice lubelskiej starówki, Bramy Krakowską i Grodzką. W godzinach wieczornych dotarliśmy do Zwierzyńca, gdzie w pensjonacie zatrzymaliśmy się na dwa noclegi.
Po smacznym śniadaniu następnego dnia wyruszyliśmy autokarem do Suśca. Stamtąd wędrowaliśmy przez Rezerwat nad Tanwią podziwiając piękny krajobraz. Wróciliśmy na obiad do naszego pensjonatu, a po nim pieszo udaliśmy się do Centrum Edukacyjnego Roztoczańskiego Parku Narodowego w Zwierzyńcu, gdzie mogliśmy poznać zwierzęta żyjące na terenie Roztocza, a także drzewa i inne rośliny oraz obejrzeć film o tym regionie Polski. Po wizycie w Centrum Edukacyjnym wyruszyliśmy na pieszą wędrówkę do Rezerwatu Bukowa Góra. Mieliśmy okazję obejrzeć koniki polskie, które żyją na terenie rezerwatu i są jego symbolem.
Trzeciego dnia po śniadaniu opuściliśmy Zwierzyniec i udaliśmy się do Zamościa – miasta wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zaledwie kilkunastu lat potrzebował hetman i kanclerz Jan Zamoyski by wznieść miasto powszechnie uważane za perłę renesansu, miasto idealne. Spacerowaliśmy uliczkami, zwiedziliśmy katedrę, zajrzeliśmy na malownicze podwórka, podziwialiśmy staromiejskie rynki, piękny Ratusz, renesansowe kamienice, pałac Zamoyskich (obecnie siedziba sądu) oraz mury obronne przypominające o militarnym znaczeniu zamojskiej twierdzy, tak potężnej, że obce wojska nigdy jej nie zdobyły. Zatrzymaliśmy się również pod domem kompozytora, wykonawcy piosenek, poety i malarza Marka Grechuty, który urodził się w Zamościu.
Pełni wrażeń, ale też trochę przemarznięci i zmęczeni (niestety, pogoda nas zawiodła) dotarliśmy do Brwinowa w godzinach wieczornych.